Projekty

Projekt ogrodu "Leśna enklawa"

Projekt ogrodu "Leśna enklawa" dotyczy zagospodarowania terenu o powierzchni 2000 m kw. Ze względu na położenie działki przy lesie sosnowo-brzozowym jednym z głównych założeń projektowych było stworzenie przestrzeni wtopionej w leśny krajobraz, ale jednocześnie podkreślającej i uwydatniającej charakter miejsca oraz sprzyjającej odpoczynkowi od szybkiego tempa miejskiego życia.

Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z inwestorem została stworzona lista potrzebnych funkcji działki. Teren miał mieć przede wszystkim charakter rekreacyjny i wypoczynkowy, stanowiący przeciwwagę do trybu życia w mieście. Pozostałe potrzeby to:

  • zaprojektowanie i usytuowanie na działce domu dla 5-osobowej rodziny
  • zaaranżowanie dodatkowej przestrzeni jadalniano-wypoczynkowej na tarasie
  • wydzielenie strefy zabaw dla 3 dzieci, strefy z ogniskiem, a także sadu i warzywnika
  • ogród ma pełnić funkcję wypoczynkowo-ozdobną
  • zaprojektowanie ozdobnych rabat współgrających z charakterem miejsca

Przed przystąpieniem do prac projektowych teren został zinwentaryzowany, dzięki czemu powstał rzut techniczny wszystkich istniejących zabudowań i roślin wraz z ich opisem (gatunek, wymiary, uwagi). Jest to obowiązkowa część projektu pozwalająca nie tylko na ocenę stanu roślinności istniejącej, ale również określenie warunków naturalnych działki, takich jak m.in. ukształtowanie terenu czy rodzaj gleby.

Inwentaryzacja istniejących zabudowań i roślinności.

Podział funkcjonalny ogrodu wyznaczony został dzięki ulokowaniu na działce domu rodzinnego oraz przy wzięciu pod uwagę istniejącego drzewostanu i zabudowań. Dom mieszkalny, zlokalizowany w pobliżu istniejącej bramy wjazdowej, zamyka strefę reprezentacyjną z chodnikiem wejściowym i wjazdem na działkę, który stanowi przy okazji parking dla gości. Strefa gospodarcza zlokalizowana została przy domku letniskowym, gdzie znajduje się m.in. zewnętrzny zlew ogrodowy, a także miejsce składowania narzędzi ogrodowych. Obok powstało miejsce na sad i warzywnik, gdzie przewidziano nasadzenia drzew i krzewów owocowych oraz niewielkie grządki warzywne. Strefa z ogniskiem została zaprojektowana we wgłębniku, gdzie można wspólnie spędzać czas i biesiadować.

Strefa z ogniskiem we wgłębniku.

Pośród drzew, znajdujących się w południowej części działki, została zlokalizowana strefa zabaw z domkiem na drzewie oraz parkiem linowym rozwieszonym pomiędzy pniami. Przewidziano tam także strefę hamakową, służącą odpoczynkowi i wyciszeniu. Strefa rekreacyjna, znajdująca się w centralnej części działki, to przede wszystkim piękny trawnik, który może służyć za boisko do gry w badmintona lub w siatkówkę, oraz zagajnik z dwiema ławeczkami, gdzie można odpocząć w cieniu drzew. Strefa wypoczynkowa natomiast, to schowany w zachodniej części działki drewniany taras, służący do relaksu. Powstał z myślą o właścicielach, którzy są fanami dobrej książki i potrzebują miejsca, gdzie spokojnie mogą oddać się czytaniu. Taras osłonią przed słońcem żagle, a na jego podłodze zostaną ustawione wygodne leżanki.

Przy budynku mieszkalnym poprowadzona została komunikacja w stylu ortogonalnym, płynnie przechodząc w styl swobodny na pozostałym obszarze działki. Użyte materiały do wybrukowania podjazdu oraz wejścia do domu to kostka granitowa, a pozostałe ścieżki będą zbudowane również ze żwiru i płyt kamiennych.  

Komunikacja w stylu ortogonalnym w strefie reprezentacyjnej.

Ogród pełni przede wszystkim funkcję wypoczynkową, ale również ozdobną. Dobór roślinności został dokonany przy uwzględnieniu poniższych kwestii:  

  • Zachowanie charakteru miejsca
  • Nasłonecznienie
  • Wielkość rabat
  • Uwarunkowania krajobrazowe
  • Preferencje kolorystyczne inwestora

Na działce zaprojektowano cztery rabaty: przy wejściu, przy północnej i południowej granicy oraz przy tarasie domu mieszkalnego. W większości jednak rozlokowane są one wzdłuż „ścian” sosnowych, stanowiących dla nich piękne tło.

Rabata "wejściowa" znajduje się w częściowo zacienionej części ogrodu przy trotuarze prowadzącym do drzwi wejściowych domu. Znajdują się tu hortensje drzewiaste Anabelle, klon palmowy z czerwonopurpurowymi liśćmi, miłorzęby oraz róża okrywowa w różowym kolorze. Pomiędzy ozdobne drzewa i krzewy liściaste została wpleciona rabata bylinowa. Tworzą ją funkie, żurawki, tawuły i pióropuszniki w towarzystwie traw (miskant, hakonechloa, rozplenica, turzyca). Rabata jest w kolorystyce zielono-kremowej z akcentami bordowo-fioletowymi.

Rabata "północna" znajduje się w osłonecznionej części ogrodu, na tle wysokich drzew iglastych, hortensji, brzozy Long Trunk oraz zasadzonych przez inwestorów dwóch wierzb szczepionych na pniu. Pomiędzy krzewami hortensji zaprojektowano nasadzenia miskantów i parzydła leśnego. Z przodu rabaty są natomiast niższe byliny, np. szałwia, bylica, anafalis, czyściec. Gdzieniegdzie pojawia się także liatra kłosowa oraz niskie trawy np. rozplenica czy turzyca.  Dominuje tutaj kolorystyka kremowo-biało-zielona z pojawiającymi się akcentami purpurowo-fioletowymi.

Rabata w północnej, osłoniętej części ogrodu na tle wysokich drzew iglastych.

Rabata "południowa" znajduje się w zacienionej części ogrodu. Pomiędzy trzema krzewami hortensji znajdują się tawuły, miskanty, parzydło leśne, naparstnice, funkie, żurawki, turzyce.   Dominujące tutaj kolory to kremowy i zielony, przeplecione barwami fioletowymi, bordowymi i różowymi powodującymi rozjaśnienie i rozweselenie tego stanowiska.

Rabata "przy tarasie" stanowi główny punkt ozdobny strefy wypoczynkowo - jadalnianej. W centralnym punkcie znajduje się hortensja z różowoczerwonymi kwiatami, otoczona trawami i bylinami w kolorze bordowym, fioletowym i różowym. Byliny znajdują się wokół hortensji i są to przede wszystkim żurawka, tawułka, szałwia. Pomiędzy nimi są trawy ozdobne, takie jak turzyce czy rozplenice.

Rabata przy tarasie w strefie wypoczynkowo-jadalnianej.

W galerii znajdują się poszczególne plansze projektowe składające się na projekt ogrodu "Leśna enklawa". Znajdziecie tam Państwo zarówno projekt koncepcyjny z inspiracjami roślinnymi, materiałowymi i architektonicznymi, jak i dobór gatunkowy roślin i ich lokalizację, czy wykaz projektowanych drzew, krzewów i bylin. Projekt zawiera również bilans projektowanych nawierzchni, wymiarowanie i wizualizacje. Jest również możliwość wykonania animacji nasłonecznienia terenu.

No items found.

Zobacz również

Animacja i wizualizacje ogrodu w Młochowie

Aranżacja terenu wokół domu z projektem nasadzeń, doborem roślinnym, wyznaczeniem stref ogrodowych i komunikacji oraz projektem ogrodzenia.
czytaj więcej

Modernizacja ogrodu podmiejskiego

Główne założenia i przykłady roślin użytych przy modernizacji ogrodu.
czytaj więcej