Chelsea Flower Show 2022
W maju tego roku miałam ogromną przyjemność uczestniczenia w jednym z największych i najsłynniejszych wydarzeń w branży ogrodniczej, jakim jest Chelsea Flower Show. Festiwal ogrodowy odbywa się w Chelsea od 1912 r., stanowiąc odpowiednik wybiegu na pokazie mody. Nie dziwi zatem, że zyskuje coraz większy rozgłos i zainteresowanie, ponieważ wyznacza trendy w projektowaniu ogrodów oraz stanowi nieustające źródło inspiracji.
Ogrody prezentowane podczas Chelsea Flower Show to szczyt doskonałości ogrodniczej dzięki stworzeniu efektownych projektów, zastosowaniu innowacyjnych materiałów i wspaniałym doborze roślin, w tym przede wszystkim kwiatów. W tegorocznej edycji wystawy o medale walczyły ogrody w kategoriach, m.in.: show gardens (główne ogrody pokazowe), sanctuary gardens (ogrody do medytacji), balcony gardens (ogrody balkonowe), container gardens (ogrody w pojemnikach) czy all about plants (wszystko o roślinach).
Łącznie we wszystkich kategoriach złoty medal zdobyło 13 ogrodów. Poniżej przedstawię kilka z nich wraz z koncepcją i założeniami projektowymi.
A Rewilding Britain Landscape
Nie jest to tradycyjny ogród, a raczej wyobrażenie o tym, jak może odrodzić się krajobraz Wielkiej Brytanii dzięki przywróceniu do ekosystemu populacji bobrów.
Ogród odzwierciedla niesamowicie bogate, bioróżnorodne środowisko naturalne, które rozkwita, podlega fali pozytywnych zmian, na skutek niezwykłej umiejętności bobrów do wznoszenia budowli z drewna, roślin i materiału ziemnego. Obok żeremi i nor ziemnych gatunek ten potrafi wznosić tamy, dzięki którym podnosi się poziom wód w zamieszkanym przez siebie siedlisku. W ten sposób tworzą się dogodne miejsca do bytowania licznych gatunków roślin i zwierząt, w szczególności ptaków wodno-błotnych.
Działalność inżynierska bobrów jest istotna również w kontekście globalnie zachodzących zmian klimatycznych. Naturalna zabudowa hydrotechniczna tworzona przez bobry spowalnia odpływ wód gruntowych i pełni rolę zbliżoną do stosowanej przez człowieka tzw. małej retencji.
Wizja powrotu do dzikiej natury to ponowne połączenie nas ze światem przyrody, utrzymanie bioróżnorodności i rozwiązanie sytuacji kryzysowych związanych z klimatem i wymieraniem gatunków. Ten ogród to również wizja naszej przyszłości, inspirująca nas do życia w równowadze z naturą i przypominająca nam, że jeśli natura zwycięży, my wszyscy również odniesiemy zwycięstwo.
A Garden Sanctuary by Hamptons
Projektanci stworzyli przestrzeń do życia w ogrodzie, którego zadaniem jest wyrwanie nas z domów. Ogród uzdrawia, pozwala na pozbycie się stresu, relaks i zabawę.
Konstrukcja domku ogrodowego, neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla, oferuje miejsce odosobnienia i medytacji. Przestrzeń ta oczarowuje, wręcz wciąga nas do połączenia z otaczająca naturą.
Projekt ogrodu nawiązuje do japońskiej filozofii i wzornictwa, poprzez zastosowanie w konstrukcji domu zwęglonego drewna zewnętrznego oraz akceptacji przemijającej natury życia i piękna w niedoskonałościach.
Ogród jest bogaty w rośliny zapylające i gęsto zasadzone drzewa przyciągające ptaki. Pod baldachimem sosen i brzóz szumi delikatnie płynąca po ogrodzie woda. Bukowy żywopłot i zwęglone panele modrzewiowe stanowią tło do wyeksponowania wspaniałej kory brzozy nadrzecznej oraz sosny zwyczajnej. Powtarzające się nasadzenia słodko pachnących floksów i lilaków, zapewniają obłoki zapachowe dla odwiedzających wędrujących przez ogród. Natomiast zaokrąglone głazy kontrastują z budynkiem i mają za zadanie celowe spowolnienie spaceru.
Out of the Shadows
Out of Shadows został zaprojektowany w ten sposób, aby przypominał współczesny ogród spa, w którym zastosowano wytrzymałe tropikalne rośliny w celu stworzenia prywatnej, spokojnej przestrzeni, gdzie przede wszystkim można się zrelaksować i odpocząć. Ogród ten stanowi bezpieczną przystań dla ludzi do ćwiczeń i spotkań towarzyskich, zaprojektowaną do uzdrowienia ciała i umysłu.
W ogrodzie znajduje się spa, przestrzeń do jogi i medytacji, a także miejsca do siedzenia i odpoczynku zanurzone w bujnej, tropikalnej roślinności, takiej jak palmy, bambusy czy paprocie drzewiaste. Te wiecznie zielone, egzotyczne nasadzenia roślin mogą podnosić na duchu przez cały rok!
The Boodles Travel Garden
Ogród inspirowany jest dalekowschodnimi podróżami. Posadzono w nim rośliny z różnych zakątków świata, tworząc uniwersalny ogród, który oferuje spokojne sanktuarium do odpoczynku i refleksji nad podróżą.
Wybrano nasadzenia o ciekawej formie i pokroju, w tym doniczkową paproć drzewiastą, pochodzącą z Indii z zachwycającym wzorem kory, dereń pagodowy z Azji Wschodniej o poziomym pokroju oraz klon Davida z Chin z białą korą w paski. Poniżej znajdują się nasadzenia w kolorze niebieskim i pomarańczowym, dające wrażenie ruchu roślin, przeplecione dodatkami w stylu leśnych pniaków i karp drzew. Wyniesione rabaty częściowo zasłaniają widoki, kreując wrażenie odkrywania.
The Mind Garden
Przesłanie tego ogrodu pokazowego jest proste: ogrody są dobre dla naszego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia. Kiedy zmagamy się ze zdrowiem psychicznym, ważne jest, aby mieć możliwość porozmawiania z innymi ludźmi, podzielenia się tym, przez co przechodzimy. Właśnie dlatego został zaprojektowany The Mind Garden - miejsce, w którym ludzie mogą się otworzyć, nawiązać kontakt z innymi, być po prostu sobą.
W przestrzeni ogrodowej zaprojektowano serię zakrzywionych, glinianych ścian, które wirują po pochyłej powierzchni ogrodu. Ściany otaczają spokojne miejsca do siedzenia, obramowują widoki i tworzą tło dla obfitych nasadzeń roślinnych - różnokolorowych roślin łąkowych. Przyjemne w dotyku gliniane ściany zbliżają ludzi do natury. Pomiędzy nimi znajdują się drewniane ławki, zapewniające intymne miejsca do kontemplacji i rozmów. Nie brakuje tu także wnoszącej życie wody, która delikatnie wylewa się do zacisznych sadzawek.
The RNLI Garden
Ogród RNLI to hołd złożony organizacji charytatywnej, która od prawie 200 lat ratuje życie na morzu. Królewska Narodowa Instytucja Ratunkowa (RNLI) jest placówką dobroczynna, która ratuje tysiące ludzi każdego roku. Ogród stworzony dla RNLI to wielka szansa na podkreślenie znaczenia i skali ich pracy, a trwałość i stabilność to główne założenia projektu. Pawilon znajdujący się z tyłu ogrodu został wykonany z drewna dębowego, co nawiązuje do tradycyjnych materiałów używanych do budowy łodzi ratunkowych. W centralnej części pawilonu został umieszczony żyrandol, który jest współczesną wariacją na temat tradycyjnej latarni portowej sugerującej poczucie bezpieczeństwa i ulgę uratowanych przez RNLI wracających do domu.
Kręta, wybrukowana ścieżka symbolizuje łuk fal podczas startu łodzi ratunkowych, natomiast użyty specjalny rodzaj kamienia słynie ze swej wytrzymałości i trwałości, odzwierciedlając stałość i długowieczność RNLI.
W projekcie wykorzystano drzewa, w tym wiąz chiński i sosna zwyczajna, które wskazują na tradycyjne materiały do budowy łodzi ratunkowych - używano ich w 1824 roku, gdy RNLI rozpoczęło swoją działalność. Bogate nasadzenia zwracają uwagę swoją teksturą, pokrojem i ulistnieniem, a setki kwitnących, zielnych bylin tworzą pastelową paletę bieli, błękitu i różu. W rezultacie powstał spokojny i przekonujący ogród, wzbudzający ciekawość i zapewniający przestrzeń do refleksji nad wieloma aspektami ratującej życie pracy RNLI.
Ogrody Chelsea Flower Show budzą natchnienie, wyznaczając nurty i przedstawiając pomysły, które można wykorzystać we własnym ogrodzie. Tegoroczne trendy to przede wszystkim zaprojektowanie w ogrodzie przestrzeni dającej ukojenie i poczucie bezpieczeństwa, gdzie można odpocząć, zrelaksować się, uciec od zewnętrznego świata i jego zagrożeń. Jest to także przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi, zachęcająca do pogawędek z najbliższymi, sprzyjająca naszemu zdrowiu psychicznemu. To także projekty nastawione na zbliżenie ludzi do natury, zaproszenie do ogrodu różnorodnych gatunków ptaków i owadów, a także uwzględnienie życiodajnej wody, przyjmującej postać strumyków, stawów, czy fontann, cichutko szumiących w tle.