Inspiracje

Parki w Londynie

Parki w Londynie
Londyn to zdecydowanie jedno z najbardziej „zielonych” miast w Europie. Znajduje się tu około 3000 parków różnej wielkości, które zajmują prawie 18 proc. powierzchni, czyli więcej niż obszar miasta objęty kolejami i drogami łącznie. Na terenie Londynu znajduje się osiem parków królewskich: Bushy Park, Green Park, Greenwich Park, Hyde Park, Kensington Gardens, Regent's Park, Richmond Park oraz St. James's Park, uzupełnionych mnóstwem małych ogrodów rozsianych po całym mieście. 
W 2019 r. Londyn został oficjalnie ogłoszony pierwszym na świecie Narodowym Miastem Parkowym (National Park City).   
St James's Park

To najstarszy park królewski w Londynie, zajmujący powierzchnię 23 hektarów. Otoczony jest trzema pałacami: Westminster, St James's Palace i najbardziej znanym Buckingham Palace. Ponadto park obejmuje także The Mall - trasa na cześć królowej Wiktorii, prowadząca od Trafalgar Square do Pałacu Buckingham, oraz Horse Guards Parade - uroczyste miejsce parad, stanowiące razem z budynkiem Horse Guards oficjalne wejście do parku i Buckingham Palace.

W parku znajduje się niewielkie jeziorko - St James's Park Lake, przez które prowadzi most - The Blue Bridge, dostarczający wspaniałe widoki zarówno na Buckingham Palace, jak i na wieżę Big Ben, a także London Eye. Park zamieszkują pelikany, rudziki, kosy, strzyżyki, dzięcioły, puszczyki, różne gatunki kaczek, gęsi, czarne łabędzie, perkozy. Ze ssaków najczęściej można spotkać szare wiewiórki, które w poszukiwaniu przekąsek potrafią wspinać się po nogach odwiedzających park, chociaż zamieszkują tu również lisy, leśne myszy czy nietoperze. Większość drzew w Parku stanowią platany. Inne występujące tu gatunki to dęby, morwy, czy drzewa figowe. 

The Mall
Horse Guards Parade
St James's Park - widok z mostu The Blue Bridge
St James's Park
St James's Park

Regent’s Park

Trzeci pod względem wielkości park królewski w Londynie zajmuje powierzchnię 197 hektarów. Regent’s Park łączy w sobie otwarte przestrzenie, stanowiące doskonałe zaplecze sportowe w centrum Londynu, ze ścieżkami i alejami, wzdłuż których rosną piękne, majestatyczne drzewa, oraz formalnymi ogrodami (Avenue Gardens) i czterema placami zabaw dla dzieci. W parku znajduje się także jezioro, teatr na świeżym powietrzu (Open Air Theatre), zoo, jak również Queen Mary's Gardens z ponad 12 000 róż. Park jest świetnym miejscem do podziwiania natury i jej różnorodnych środowisk, w tym terenów leśnych i podmokłych, a także otwartych łąk i formalnych ogrodów. W Avenue Gardens, położonych w pobliżu The Broad Walk, znajdują się ozdobne rabaty z kwitnącymi wiosną kwiatami cebulowymi, jak i letnimi nasadzeniami. Są tam wielopoziomowe fontanny, wieczniezielone żywopłoty i ogromne ozdobne misy wypełnione kwiatami.

W Regent’s Park mieszka około 200 gatunków ptaków, m.in. czaple, jaskółki, jerzyki, sokoły, pliszki, zięby, kaczki, gęsi i łabędzie. Rosnące tu drzewa odgrywają istotną rolę we wspieraniu społeczności ptaków, ssaków, owadów, porostów i grzybów, zapewniając im odpowiednie warunki do życia. Chlubę parku stanowią takie drzewa, jak cedry, cyprysy, jesiony, wierzby, wiązy, brzozy, czy buki czerwone.

Regent’s Park
Regent’s Park
Regent’s Park
Regent’s Park
Regent’s Park
Regent’s Park
Regent’s Park

Queen Mary's Gardens

Queen Mary's Gardens to znane na całym świecie ogrody różane nazwane na cześć żony króla Jerzego V. Ogród Queen Mary’s to największa kolekcja róż w Londynie - posadzono tu ponad  12 000 kwiatów pochodzących z tej rodziny. Na 85 klombach rośnie większość odmian róż, od klasycznych po najnowocześniejsze róże angielskie.

Róże to nie jedyny skarb ogrodów. Jest tu także rabata z ostróżkami posiadająca status kolekcji narodowej, czy ogród z 9000 begonii, obsadzany sezonowymi kwiatami dwa razy w roku. Strategicznie zaprojektowane i rozmieszczone krzewy dodają poczucia tajemniczości i prywatności temu miejscu. Wspaniałe widoki i zapachy rosnących tu cudownych roślin zapewniają niezapomniane wrażenia. 

Queen Mary's Gardens
Queen Mary's Gardens
Queen Mary's Gardens
Queen Mary's Gardens
Queen Mary's Gardens
Queen Mary's Gardens

Hyde Park

Położony w samym sercu Londynu park zajmuje obszar 140 hektarów. Od strony południowo-wschodniej graniczy z Buckingham Palace Gardens i Green Park, a od zachodniej z Kensington Gardens. Hyde Park to świetne miejsce na organizację światowej klasy imprez i koncertów, oferujące także mnóstwo zacisznych miejsc do wypoczynku i relaksu. Można tu również zagrać w tenisa, jeździć konno i na rowerze, biegać, czy po prostu spacerować. Znajdujące się w parku jezioro The Serpetine umożliwia zarówno kąpiel w wodzie, jak i pływanie łódką. 

W północno-wschodniej części parku zlokalizowane jest najbardziej znane miejsce pozwalające na publiczne wystąpienia i przemówienia, czyli Speakers Corner. Na terenie parku zaprojektowano i wykonano Fontannę Pamięci Księżnej Diany (The Diana, Princess of Wales Memorial Fountain), która odzwierciedla życie Księżnej, symbolizuje jej otwartość i charakter.

Hyde Park stanowi wyjątkowe siedlisko dla różnorodnych gatunków flory i fauny. Drzewa, krzewy i nasadzenia zielne zapewniają bogate siedliska dla ptaków śpiewających, w tym dla rudzika i sikorki. Jezioro The Serpentine przyciąga do parku dużą liczbę dzikiego ptactwa, jak perkoz dwuczuby. W parku można także napotkać egzotycznych i niezwykłych gości - zaobserwowano tu czarnego łabędzia, myszołowa i gęsi egipskie. 

W parku jest ponad 3 000 drzew, z czego najbardziej powszechnymi gatunkami są platany, kasztany jadalne i lipy pospolite.

Hyde Park
Hyde Park
Hyde Park
Hyde Park
Speakers Corner - Hyde Park
The Serpentine - Hyde Park
The Diana, Princess of Wales Memorial Fountain - Hyde Park

Kensington Gardens 

Stanowiące niegdyś część Hyde Parku, Ogrody Kensington zajmują obszar 111 hektarów i oferują zwiedzającym mieszankę starych i nowych terenów zielonych. W Kensington Gardens znajduje się przede wszystkim Kensington Palace, wciąż będący oficjalną londyńską rezydencją księcia i księżnej Cambridge. Poszczególne części pałacu są otwarte dla publiczności. Zwiedzający mogą zwiedzić apartamenty reprezentacyjne króla, królowej, a także przespacerować się po ogrodach. Znajdują się tam też wystawy, sklep i kawiarnia The Orangery cafe. Pałac zamieszkiwany był przez króla Wilhelma i królową Marię, a także królową Wiktorię. W latach 1981-1997 mieszkanie w pałacu miała również Księżna Walii Diana.  

Przed pałacem jest usytuowany marmurowy posąg przedstawiający królową Wiktorię, w szatach koronacyjnych w 1837 roku w wieku 18 lat.

W ogrodach znajduje się jeden z najbardziej ozdobnych i majestatycznych pomników w Londynie - Pomnik Alberta (The Albert Memorial), naprzeciwko którego jest położony Royal Albert Hall. Pomnik stanowi doskonały symbol architektury epoki wiktoriańskiej.

W północno-zachodniej części ogrodów został towary w 2000 r. Plac Zabaw Pamięci Diany - Księżnej Walii, będący hołdem dla księżniczki, która kochała dziecięcą niewinność. Przed wejściem na plac zabaw stoi rzeźba Elfin Oak wykonana w 1930 r. z wydrążonego pnia dębu pochodzącego z parku Richmond, na którym wyrzeźbione są postacie wróżek, elfów i zwierząt.

W Kensington Gardens rośnie nawet do czterech tysięcy drzew, w tym ponad dwustuletnie kasztanowce, jeszcze starsze dęby, a także platany, lipy, morwy, graby, klony, olchy, buki i brzozy. Stanowią one schronienie nie tylko dla małych ssaków, takich jak wiewiórki, ale także dla różnych gatunków ptaków, wśród których można wymienić puszczyki, perkozy, gęsi, zięby, kaczki, czaple, sikory czy kormorany.

Dla upamiętnienia Księżnej Diany powstała trasa spacerowa The Diana Princess of Wales Memorial Walk oznaczona osadzonymi w ziemi tablicami z emblematem róży, która prowadzi w pobliżu słynnych budynków i miejsc związanych z księżniczką. Są to cztery z ośmiu parków królewskich: St James's Park, Green Park, Hyde Park i Kensington Gardens, a także trzy pałace i dwa dwory, które odegrały ważną rolę w życiu księżniczki: Pałac Kensington, Pałac Buckingham, Dom Clarence’a, Pałac Świętego Jakuba oraz Spencer House.

Kensington Palace
Queen Victoria Statue - Kensington Gardens
The Albert Memorial - Kensington Gardens
Kensington Gardens
Round Pond - Kensington Gardens
Kensington Gardens
Elfin Oak - Kensington Gardens
Oznaczenia trasy spacerowej The Diana Princess of Wales Memorial Walk

Potters Fields Park

Przy okazji spacerów w okolicy Tower Bridge zupełnie przypadkowo natrafiłam na niewielką, ale wyjątkową, otwartą przestrzeń umiejscowioną pomiędzy nowoczesnymi budynkami i Tamizą ze wspaniałym widokiem na most Tower. Potters Fields Park nie należy do parków królewskich. Jest to mały, ale bardzo urokliwy park przede wszystkim ze względu na swoje położenie i dobór roślinny. W 2008 r. park został przeprojektowany, a nasadzenia wzorowano na rabatach preriowych projektu Pieta Oudolfa, słynących z wykorzystania bylin i traw. W parku występuje ponad 50 gatunków roślin, m.in. jeżówka, mikołajek jukkolistny, brunera, rdest, kalaminta, skrzydłorzech kaukaski, brzoza a także peonie, jaskry, róże czy naparstnice. Potters Fields Park jest zieloną oazą w środku Londynu, zapewniając ciche i spokojne miejsce do odpoczynku, czy kontemplacji. 

Potters Fields Park
Potters Fields Park
Potters Fields Park
Potters Fields Park


No items found.

Zobacz również

Kew Gardens

Kew Gardens - Królewskie Ogrody Botaniczne w Londynie

Ogród botaniczny o ponad 250-letniej tradycji wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej
Chelsea Flower Show 2023

Chelsea Flower Show 2023

Trendy i inspiracje z Chelsea Flower Show 2023
Zobacz więcej
Keukenhof 2023

Keukenhof 2023

Keukenhof - najpiękniejszy na świecie wiosenny park z milionami tulipanów
Zobacz więcej