Artykuły

Pielęgnacja trawnika po zimie

Pielęgnacja trawnika

Trawnik stanowi zazwyczaj największą nawierzchnię ogrodową, będąc miejscem zarówno do zabawy, jak i wypoczynku czy rekreacji. Chcąc utrzymać go w jak najlepszym stanie, powinniśmy o niego dbać przez cały rok.


W pierwszych miesiącach roku — styczeń i luty, trawnik zazwyczaj jest zamarznięty. W tym czasie należy unikać chodzenia po nim, aby nie połamać źdźbeł. Podczas odśnieżania nie powinniśmy sypać zbyt dużych ilości śniegu na trawnik, gdyż to przyspieszy proces gnicia. Natomiast, aby umożliwić dotarcie powietrza, należy systematycznie usuwać z niego pojawiający się lód.
Prace nad przywróceniem trawnikowi dobrej kondycji należy rozpocząć w marcu/kwietniu. W tym czasie trawa rozpoczyna intensywny wzrost, dlatego powinniśmy zadbać o dostarczenie jej nawozu o dużej zawartości azotu, który zapewni zielony kolor źdźbłom. Należy również zadbać o napowietrzenie trawnika, pozbywając się resztek liści i gałęzi, dzięki czemu słońce, woda i powietrze będą miały ułatwiony dostęp do murawy. Pierwsze koszenie w tym czasie uzależnione jest od pogody. Z reguły następuje ono, gdy rozkwitają pierwsze narcyzy. Podczas pierwszego koszenia ostrze kosiarki powinno być podniesione troszkę wyżej, aby dać czas młodej trawie na nabranie siły. Kolejne koszenia należy wykonywać już dość nisko. Następnym krokiem po skoszeniu jest przegrabienie trawnika metalowymi grabiami, wyczesując w ten sposób mech, resztki organiczne i filc, który powstał ze ścinków trawy podczas koszenia w poprzednim sezonie. Należy usunąć również z trawnika wszystkie chwasty wieloletnie, zanim rozrosną się na tyle, że po wyrwaniu pozostaną dziury w trawniku. Ubytki w trawie można natomiast uzupełnić na dwa sposoby. Małe dziury w murawie usuwamy przesadzając kępki trawy z innych miejsc, pamiętając o tym, aby ziemia w tym miejscu była najpierw spulchniona. Na większych ubytkach należy wysiać nową trawę. Dobrym sposobem jest wymieszanie w pojemniku ziemi z nasionami trawy, podlanie i codzienne przemieszanie takiej mieszanki. Po wykiełkowaniu mieszankę rozsypujemy w miejscu ubytku i ostrożnie podlewamy.
Po zimie powinniśmy także przyciąć brzegi trawnika, co znacząco wpływa na efekt estetyczny murawy. Warto w tym celu wykorzystać specjalny szpadel o zaokrąglonym ostrzu.
W miejscach, gdzie trawa nie rośnie, mimo zastosowanych wskazówek dotyczących usuwania ubytków, warto posadzić inne gatunki, np. macierzankę (słoneczne stanowiska), czy dąbrówkę (miejsca zacienione).
Kwiecień to także dobry czas na założenie nowego trawnika lub łąki kwietnej.


W kolejnych miesiącach należy systematycznie kosić trawnik niezbyt krótko (co 7 dni), usuwać chwasty, dbać o nawodnienie i nawożenie (przynajmniej raz w miesiącu).
Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację trawnika w miesiącach wakacyjnych. W upały należy podlewać trawnik nawet co dwa dni, aby woda dostała się w głębsze partie ziemi. W tym czasie le[piej też nie zostawiać na trawniku na dłużej większych przedmiotów, ponieważ trawa w tych miejscach szybko zgnije.
We wrześniu, oprócz powyższych czynności pielęgnacyjnych, należy dodatkowo wykonać wertykulację (usunąć filc) oraz zastosować nawóz, zwiększający odporność na szkody mrozowe.
W październiku i listopadzie nadal kosimy trawę, choć już nie tak często. Oczyszczamy trawnik z opadających liści, możemy wykonać aerację lub wertykulację i zaprzestajemy nawożenia.
W grudniu, gdy trawnik zostanie przysypany śniegiem, nie usuwajmy go z murawy, ponieważ stanowi on izolację, pod którą nasza trawa spokojnie przezimuje. Pamiętajmy także o tym, aby nie chodzić po zamarzniętym trawniku.



No items found.

Zobacz również

Parki w Londynie

Parki w Londynie

Spacer po wybranych londyńskich parkach
Zobacz więcej
Kew Gardens

Kew Gardens - Królewskie Ogrody Botaniczne w Londynie

Ogród botaniczny o ponad 250-letniej tradycji wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej
Chelsea Flower Show 2023

Chelsea Flower Show 2023

Trendy i inspiracje z Chelsea Flower Show 2023
Zobacz więcej